ظروف یکبار مصرف


امروزه به دلیل مشغله کاری و کمبود وقت برای آشپزی، استفاده از غذاهای آماده و یا فست فودی در جهان بسیار گسترش یافته است. در کشور ما نیز این روزها خرید غذاهای فست فودی رو به افزایش است که آن هم به دلیل نداشتن زمان برای آشپزی در منزل است. گاهی اوقات آشپزی کردن در خانه و پختن غذای خانگی بسیار زمان بر است. به همین دلیل مردم ترجیح می دهند از غذاهای آماده استفاده کنند. اما توجه به یک نکته مهم در غذاهای فست فودی و یا رستورانی استفاده از ظروف یکبار مصرف با کیفیت است. زیرا اکثر آشپزخانه ها، کترینگ ها و فست فودی ها غذاهای بیرون بر هم دارند، که محتویات غذا را درون ظروف یکبار مصرف می ریزند. اینجاست که کیفیت ظروف یکبار مصرف، بسیار مهم تلقی می شود. ما در این مقاله سعی داریم به معرفی ظروف یکبار مصرف مورد استفاده  در فست فودها و رستوران و آشپزخانه ها بپردازیم.

ظروف یکبار مصرف چیست؟

ظروف یکبار مصرف، به ظروفی گفته می‌شود که از پلاستیک ساخته میشود. این ظروف از ترکیب رزین‌های پلاستیکی و  برخی مواد افزودنی ساخته می‌شود و در رده‌بندی‌های مختلف، با کدهای شناسایی مختلف موجود می باشند. امروزه ظروف یکبار مصرف به صورت، گیاهی، کاغذی؛ آلومینیمی و پلاستیکی شفاف در بازار موجود است. که برای استفاده در فست فودها، رستوران ها ، آشپزخانه ها و … تولید می شوند.

انواع ظروف یکبار مصرف فست فود

1-لیوان و بشقاب های کاغذی و پلاستیکی برای نوشیدنی و سرو غذا

2-فنجان و لیوان های پلاستیکی برای  نوشیدنی های سرد و گرم

3-ظروف فومی  که معمولاً برای سرو غذاهای گرم مانند همبرگر، سیب زمینی سرخ شده و .. استفاده می شود.

4-جعبه های مقوایی که برای سرو پیتزا و سایر مواد غذایی بزرگتر استفاده می شود.

5-ظروف آلومینیومی و گیاهی

ظروف یکبار مصرف پلیمری مورد استفاده در رستوران ها و فست فودی ها چیست؟

ظروف یکبار مصرف پلیمری عمدتا با انواع مختلف پلیمر نظیر PVCو PET و PSوPP و PE طبقه بندی می شوند. انواع ظروف بر پایه PE و PP برای همه کاربردها با حداقل توصیه های مصرف به شرط علاقه مندی مصرف کنندگان توصیه می شود. در خصوص ظروف PET ، PVC و PS رعایت نحوه استفاده بسیار ضروری است. از آنجا که پلیمرهای نو فاقد هرگونه بو و مزه ای هستند؛ بطور کلی ظرف های یکبار مصرف هم باید فاقد هرگونه بو و مزه ای باشند.

مزایای ظروف یکبار مصرف فست فودی ها

  • راحت بودن در حمل و نقل برای مشتریانی که می خواهند یک وعده غذایی سریع بخورند.
  • قیمت مناسب و به صرفه نسبت به دیگر ظروف قابل استفاده مجدد
  • بهداشتی بودن ظروف، زیرا فقط یکبار استفاده می شود و سپس دور انداخته می شود که این خود باعث  کمتر شدن نگرانی مردم از بهداشت ظروف شسته شده می شود و امکان ماندن غذای قبلی در ظرف هست. و خطر آلودگی و بیماری های ناشی از غذا را کاهش می دهند.
  • وزن بسیار سبک ظروف یکبار مصرف، که حمل و نقل و جابجایی آنها را آسان می کند.
  • طراحی ظروف در اشکال و اندازه های مورد استفاده مشتری که خود باعث  می شود، آنها برای طیف وسیعی از مواد غذایی مناسب باشد.

ظروف یکبار مصرف شفاف چیست؟

ظروف پلاستیکی یکبار مصرف شفاف، به ظروفی می گویند که بسیار شفاف بوده و غذای داخل آن قابل مشاهده است. اغلب در مواردی که نیاز است تا محتوی داخل ظروف دیده شود از این ظرف استفاده می شود. مثلا ممکن است یک لیوان آیس پک بخرید و دلتان بخواهد محتوی داخل آن را به راحتی ببینید. با ظروف شفاف تمام موارد داخل آیس پک دیده خواهند شد یا مثلا ممکن است بخواهید یک بسته از مواد غذایی را بخرید که نیاز است تا داخل آن مواد را ببینید که اینکار با بسته بندی شفاف امکان پذیر است.

نتیجه گیری

به طور کلی همان طور که در این مقاله خواندیم، استفاده از ظروف یکبار مصرف امروزه روبه افزایش است. که به دلایل: راحتی در حمل ونقل، سبک بودن، به صرفه بودن از لحاظ قیمت و.. امروزه انواع ظروف یکبار مصرف با کیفیت ها و جنس های مختلف  در بازار وجود دارد. که خب قیمت های هر کدام نیز متفاوت است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *